- Előzmények
A Dél-alföldi Regionális Innovációs Ügynökség (DARIÜ) 2004 végén jött létre a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal támogatásával, majd 2005 januárjában kezdte meg működését konzorciumi formában. A DARIÜ kiemelt célkitűzésként határozta meg regionális együttműködés erősítésének szükségességét az innováció és a kutatás-fejlesztés terén. Az Ügynökség elsődleges feladata az innovációs kapacitások regionális szintű kihasználtságának növelése, az innovációs szektor szereplői közötti együttműködés hatékonyabbá tétele, valamint a fenntartható fejlődés eszközrendszerének megteremtése. Célja egy olyan regionális innovációt ösztönző, segítő, innováció barát környezet kialakítása, melynek meghatározó szereplője a DARIÜ, ám abban hangsúlyos szerepet játszanak a folyamatosan bővülő regionális innovációs hálózat tagjai is.
A DARIÜ működésének első három évében a regionális együttműködési hálózatok kiépítését és kiterjesztését tekintette legfőbb feladatának. A DARIÜ konzorcium a hatékony kooperáció és feladatmegosztás elve alapján működött, illetve az együttműködési hálózat új partnerekkel is bővült, elsősorban Infopont hálózat formájában. Ennek érdekében tehát hálózatba kellett szervezni a Dél-alföldi Régióban innovációs tevékenységet folytató szervezeteket. A projekt első évében elindítottuk az infopontok hálózatát, amelyek hatékony résztvevőivé váltak az innovációs információk terjesztésének, hogy minél pontosabb és napra készebb információkat tudjunk nyújtani a kutatói szférában rendelkezésre álló kapacitásokról, valamint a jelenleg folyó kutatási tevékenységről és ennek eredményeiről.
A DARIÜ hálózatszervezési tevékenységén belül a DARFT Kht. segítette a Dél-alföldi Régió Innovációs Központok hálózatának (DARIKNET) megalakulását, amely 2007 júniusában jött létre hat regionális innovációs központ részvételével. Az együttműködés célja az innovációs központok továbbfejlődési lehetőségeinek felkutatása, illetve közös projektek kialakítása, amelyek közösen szervezett megvalósításával az innovációs központok aktív résztvevői tudnak lenni a regionális innovációs hálózatnak.
A másik fontos tevékenység az innovációs képzési program volt, amelynek segítségével ismeretanyaggal felvérteztük a regionális szereplőket az innovációs hálózat nyújtotta lehetőségek kihasználásához és amellyel az „innovációs tudatosság” erősödését céloztuk meg. A DARIÜ tagjai az elmúlt évek során kialakították, illetve továbbfejlesztették innovációs szolgáltatásaikat és így kialakult egy olyan regionális innovációs szolgáltatói hálózat, amely az elkövetkező évek során is hatékonyan tudja segíteni kutatási és fejlesztési tevékenységet a Dél-Alföldi régióban. Egy olyan regionális innovációs hálózat alakult ki, amelyben az egyes szervezetek meg tudják találni a saját helyüket, ugyanakkor egymást kölcsönösen segítő együttműködések is kialakultak, illetve kialakíthatóak lehetnek a későbbiekben is. Összességében tehát a kialakított együttműködési hálózat lefedi a Dél-Alföldi Régió teljes területét és jó alapot nyújt a további munkához a regionális innovációs fejlesztéstámogatás területén.
- Háttér
A Regionális Innováció Ügynökségek (RIÜ) működésének első szakasza 2007. év végén lezárult. Ezt követően a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal a kormányzati Tudomány-, Technológia- és Innováció-politikai stratégia (2007-2013) keretében meghirdette a Regionális Innovációs Ügynökségek kutatásfejlesztést és innovációt segítő feladatainak támogatása című pályázatát, amelyen a DA-RIÜ Khe. 2008. támogatást nyert „A Dél-Alföldi Regionális Innovációs Ügynökség 2008 és 2011 közötti működésének támogatása” című projekt megvalósítására.
A projekt célja a Dél-alföldi régióban korábban működő Regionális Innovációs Ügynökség eredményeit, tapasztalatait és eszközeit felhasználva a Regionális Innovációs Ügynökség működésének folytatása a Dél-alföldi régióban. A projekt megvalósítója a Dél-alföldi Regionális Innovációs Ügynökség Közhasznú Egyesület, melynek tagjai között megtalálható a régió innovációs rendszerének több fontos szereplője. A Regionális Innovációs Ügynökség alapvető célkitűzése, hogy olyan szervezetként működjön, amely feltérképezi és együttműködésre készteti a regionális innovációs folyamatokban érintett szervezeteket a régió nemzetközi versenyképességének növelése érdekében. A Regionális Innovációs Ügynökség tevékenysége megfelel a Regionális Innovációs Stratégia céljainak, ugyanakkor az ügynökség a stratégia felújítását is el kívánja végezni. A RIÜ további főbb tervezett tevékenységei: az innováció menedzsment koordinációja, kommunikáció, kapcsolattartás, hálózatépítés a regionális innovációs rendszer szereplőivel, innovációs adatbázis menedzsment, a régióban felmerülő forrásigények menedzsmentje és koordinációja valamint részvétel nemzetközi programokban.
- Célkitűzés
Átfogó cél
A Dél-alföldi Regionális Innovációs Ügynökség célkitűzésének tekinti, hogy egy olyan megbízható regionális koordinátor, tervező, szervező és szolgáltató egységet képezzen, amely segíti a Regionális Innovációs Stratégia végrehajtását, a K+F+I szereplők és az ipar együttműködését, a KKV-k fejlődését, a technológia transzfert és szellemi tulajdon hasznosulását és az innovatív szereplők jól strukturált hálózatainak kialakulását.
Közvetlen célok
- koordinátor és hídképző intézményként részvétel a regionális innovációs intézményrendszerek és hálózatainak működtetésében;
- a regionális innovációs stratégiai tervezés összefogása;
- az innováció menedzsment-, iparjogvédelmi, technológia-transzfer és tudás intenzív vállalkozásfejlesztési tevékenységek koordinálása;
- az innovációval kapcsolatos forrásigény nyomon követése és megfelelő kommunikációja, a forrásokat működtető szervezetek megfelelő szintű informálása;
- nemzetközi programokba való tőkebefektetés bátorítása;
- az innovációval összefüggő képzések szervezése; és
- az 1. RIÜ által elért eredmények továbbvitele és fejlesztése.
Közép- és hosszú távú célok
- a gazdaságilag hasznosítható innovációs eredmények azon kritikus tömegének biztosítása, amely elégséges a befektetői érdeklődés felkeltésére és hosszú távú fenntartására;
- a preinkubáció, az inkubáció, a magvető tőkebefektetés és az alternatív start-up finanszírozási formák, továbbá vállalkozói készségfejlesztés olyan optimális struktúrájának a kialakítása, ami szilárd alapot képez az egyetemek, kutatóintézetek és ipari fejlesztők szinergetikus együttműködésén alapuló klaszterek és science parkok működéséhez;
- az innováció menedzsment világszintű legjobb gyakorlatával lépést tartani képes, a partnerek működését folyamatosan segítő integrátor központ működésének előkészítése; és
- az innováció menedzsmentnek a II. Nemzeti Fejlesztési Tervhez és annak Pólus programjához való tökéletes illeszkedésének a biztosítása.
Feladataink
- K+F és innováció fejlesztése, eredményeinek elterjesztése;
- a kis és középvállalkozások (KKV) fejlesztése, technológiai modernizációjának ösztönzése;
- a modern üzleti környezet fejlesztése;
- a KKV-k pénzügyi eszközhöz való hozzáférésének fejlesztése;
- a regionális innovációs intézményrendszer működésének segítése;
- a régió specifikus gazdasági elemek fejlesztése;
- kapcsolattartás az ágazat fejlesztésében érdekelt szervezetekkel, az innovációt támogató szervezetekkel és a többi regionális innovációs ügynökséggel;
- az innovációval kapcsolatos regionális adatbázis létrehozása és működtetése;
- hazai, és nemzetközi (innováció tartalmú) programok kezdeményezése a regionális innováció előmozdítására; és
- szakértői hálózat kialakítása a régió innovatív szervezetei, szakértői igényeinek kielégítése céljából.
- Végrehajtás
Feladatainkat az alábbiakban ismertetett struktúra szerint valósítjuk meg:
1. Regionális Innovációs Stratégiai Tervezés
A Regionális Innovációs Stratégia felújításához primer és szekunder adatgyűjtésre kerül sor. A szekunder adatgyűjtés keretében különféle innovációs vonatkozású statisztikai és egyéb adatok felkutatása, valamint benchmarking tevékenység történik. A primer adatgyűjtés keretében a regionális innovációs rendszer egyes szereplőinek felmérése történik meg kérdőívek és interjúk segítségével. A RIS felújításához hasonló módon történik a RIS-hez kapcsolódó operatív terv kidolgozása.
A Regionális Innovációs Stratégia, illetve az operatív terv vonatkozásában a RIÜ KhE. vitanapokat szervez a potenciálisan érintettekkel kiépítendő konszenzus jegyében.
2. Innovációmenedzsment koordináció
Az innovációmenedzsment feladat keretében zajlik a szellemi tulajdon tanácsadási tevékenység koordinációja, a technológia-transzfer tanácsadási tevékenység koordinációja, a start-up vállalkozások menedzsmentje, a projektgenerálás, illetve a klasztermenedzsment.
A RIÜ KhE. szakértői adatbázisban cégeket, illetve szakértőket tart nyilván a szellemi tulajdon menedzsmentje területén, a szellemi tulajdonnal kapcsolatos tanácsadási igényeket közvetít, a szellemi tulajdon menedzsmentjével kapcsolatos oktatást, képzést szervez, illetve a szellemi tulajdonnal kapcsolatos alapszintű tanácsadási tevékenységet folytat.
A technológia-transzfer területén ez kiegészül azzal, hogy tájékoztatást is nyújtunk belföldi és külföldi szakmai eseményekről, technológia bróker rendezvényekről, továbbá szervezzük a régiónak az ezeken való megjelenését.
A RIÜ start-up vállalkozások menedzsmentje során elsőként start-up/spin-off operatív program kidolgozására kerül sor, majd a projektfejlesztő műhelyekből kipörgő ötletek tudás intenzív vállalkozások formájában történő hasznosításának elősegítésére alapszintű tanácsadás nyújtásával. Fontos feladatunknak tekintjük a projektgenerálási és projektfejlesztési műhelyek továbbfejlesztését; ennek keretében projektfelmérő interjúk készülnek, pályázati információs napokra kerül sor, illetve különféle statisztikai elemzések készülnek a régió innovációs projektötleteiről.
A klasztermenedzsment részfeladat során a RIÜ kapcsolatot tart fenn a létező klaszterekkel, illetve segíti a klaszterek szerveződését, és klaszterfejlesztő műhelyeket alakít ki létező és kialakítandó klaszterek számára.
Az innovációs ismeretek terjedésének elősegítésére, egy- és háromnapos képzéseket, illetve az aktuális igényekre építő információs napokat rendezünk a regionális innovációs láncolat szereplői részére.
A képzésekre vonatkozólag bővebb információt a képzések alpontban találnak.
3. Kommunikáció, kapcsolattartás, hálózatépítés
A RIÜ kommunikációs tevékenységének jobb megalapozása szempontjából nagy jelentőségű a RIÜ KhE. kommunikációs stratégiájának kidolgozása. A kommunikációs stratégiának ki kell terjednie a belső, illetve a külső kommunikációra, utóbbin belül a nemzetközi kommunikációra is.
A RIÜ KhE. feladata a kapcsolattartás a regionális innovációs rendszer szereplőivel, illetve más regionális innovációs ügynökségekkel.
A RIÜ KhE. külső kommunikációjának célcsoportjai a következők: fejlesztési szervezetek, országos hatáskörű közigazgatás, üzleti szolgáltatók, hídképző intézmények, egyéb RIÜ-k, kamarák, szakmai szervezetek, felsőoktatási intézmények, innovatív vállalkozások, start-up vállalkozások.
A DA-RIÜ KhE. fontosnak tartja az 1. RIÜ honlapjának átvételét, illetve annak tartalmának továbbfejlesztését, hogy biztosítsa az innovatív szereplők gyorsabb egymásra találását.
Az új működési és szervezeti struktúra egyrészt jelent egy Infopont irodai minőségrendszer kialakítását másrészt azon alapelvek alkalmazását, az eddigi vagy új Infopont iroda státusz megszerzését kitűző szervezetek számára.
Az Innovációs Infopont Irodák működését két fő irány jellemzi: ügyfélszolgálati jellegű működés az innovációban érdekelt szereplők számára; részvétel a RIÜ munkájában. Az ügyfélszolgálati jelleg információgyűjtő és információszolgáltató szerepkört foglal magában.
4. Innovációs adatbázis menedzsment
A RIÜ az innovációs adatbázis menedzsmenten belül a következő innovációs szolgáltatásokat kívánja nyújtani: hírlevelek küldése, partnerközvetítés kérésre, infopontokon keresztüli információszolgáltatás, illetve a RIÜ innovációs adatbázisának szűrése különféle kritériumok alapján.
A kialakítandó adatbázis tartalma a következő: szakértői lista, professzionális szolgáltatók, tudásintenzív vállalkozások, projektek, szakmai szervezetek, elkészített elemzések, tanulmányok, beszámolók.
Az innovációs adatbázis menedzsment körében a RIÜ KhE. azonosítja a potenciálisan érintett célcsoportokat, adatokat gyűjt az azonosított célcsoportokról, felméri az érintett szervezeteket, illetve elemzéseket készít az összegyűjtött adatok alapján.
5. Forrásigény menedzsment, koordináció
A RIÜ KhE. primer, illetve szekunder adatgyűjtést végez a régióban felmerülő forrásigényekről. Az összegyűjtött adatokat feldolgozza, elemzi és az elemzésekből szakmai anyagokat, javaslatokat készít. Fontos részfeladat a felmért igények beépítése a RIÜ által felújított Regionális Innovációs Stratégiába. A RIÜ továbbá tájékoztatja az innovációs tevékenységgel kapcsolatban felmerülő forrásigényekről a döntéshozókat, kiemelten a Dél-alföldi Regionális Innovációs Bizottság tagjait. Az előző tevékenységhez szorosan kapcsolódik a döntéshozók számára készített különféle innovációs vonatkozású dokumentumok előzetes véleményezése a RIÜ KhE. által.
6. Nemzetközi programok
A RIÜ KhE. aktívan részt kíván venni a különféle nemzetközi programokban, amely tevékenység során általános, illetve speciális feladatokat kíván ellátni. Az Egyesület céljának tekinti továbbiakban a különféle nemzetközi programokban, projektekben és hálózatokban partnerként való részvételt is. A nemzetközi projektek a külföldi benchmarking tekintetében kívánatosak és természetesen a régió egyéb szervezeteinek is hasznos kapcsolatrendszert közvetítenek.
A Regionális Innovációs Stratégiákat megalkotó régiók fontos szellemi összefogó szervezete az Innovatív Régiók Európája Hálózat (IRE Network), amelynek az Egyesület aktív résztvevője kíván lenni, szakmai rendezvényein és konferenciáin tevékenyen részt kíván venni, ami további partnerek felkutatását és közös együttműködések kialakítását is serkenti.
A Dél-alföldi régió jelenlegi innovációs stratégiájának megalkotása külföldi partnerek bevonásával valósult meg. Az általános feladatok ellátása során a RIÜ KhE. nemzetközi projekteket közvetít, illetve menedzsel, ösztönzi nemzetközi partnerek és szakértők hazai rendezvényeken való közreműködését, nemzetközi projektekhez külföldi partnereket kutat fel, partnereket keres és közvetít a KKV szektor részvételének előmozdítása érdekében az Európai Unió 7. keretprogramjában, képviseletet lát el az Innovative Regions in Europe szervezetnél, valamint kérésre információs szolgáltatást biztosít a régió szereplői felé.
A speciális feladatok ellátása során a RIÜ kapcsolatot tart fenn az Európai Unió 7. keretprogramjának támogatásával megvalósult Regionális Innovációs Stratégia megalkotásában részt vevő külföldi partnerekkel, együttműködik a B2Europe charta hálózati tagjaival, valamint figyeli az INTERREG, FP7, CIP, BIC, LivingLab programok pályázatait. A RIÜ KhE. továbbá a következő szervezetekkel épít ki kapcsolatot: Technology Innovation International (TII), Association of European Science and Technology Transfer Professionals (ASTP), Licensing Executives Society (LES) Magyar Csoportja.
7. Minőségbiztosítási rendszer bevezetése és működtetése
A RIÜ KhE. céljainak minél eredményesebb teljesítése érdekében minőségirányítási rendszert működtet. A RIÜ minőségügyi rendszere a Total Quality Management (TQM) megközelítését alkalmazza, és RIÜ KhE. aláveti magát ennek a minősítési rendszernek. Ennek érdekében: évente önértékelést készít, támogatja az auditok elkészítését, megadja a szükséges információkat és végrehajtja a Nemzeti Kutatás és Technológiai Hivatal minőségbiztosítási döntéseit. Az EFQM modellnek megfelelően a RIÜ KhE. minőségügyi rendszere 9 fő kritérium mentén működik, amely két nagy területre osztható az adottságok, illetve az eredmények kritériumcsoportra. Az adottságokhoz a vezetés, a stratégia, az emberi erőforrás, az egyéb erőforrások és a folyamatok menedzselése tartozik. Az eredményekhez az ügyfelek és a dolgozók elégedettsége, a társadalmi hatás, illetve a pénzügyi és nem pénzügyi eredmények tartoznak. A RIÜ KhE. az önértékelés során bemutatja, hogy az adottságok területén milyen módszereket alkalmaz, milyen módon vonja be a munkavállalóit a folyamatos fejlesztésbe, miként figyel az ügyfelekre, illetve milyen módon valósítja meg céljait a folyamatok megfelelő menedzselésével. A RIÜ az eredmények kritériumcsoport tekintetében az önértékelés során bemutatja, hogy milyen eredményeket sikerült megvalósítania és ezek hogyan viszonyulnak a kitűzött célokhoz, valamint más RIÜ-k által elért eredményekhez.
- Infopontok
Az innovációs hálózat működtetéséhez alapvető fontosságú, hogy minél szélesebb körben tudjuk elérni az innovációban érintett, az innováció iránt érdeklődő regionális szereplőket. Az Infopont Irodák azok az elérési pontok, ahol a különböző szervezetek, kis- és középvállalkozások először léphetnek kapcsolatba a hálózattal. Az Infopont-rendszer alapvető célja, hogy az általa létrehozott adatbázisban található különböző típusú szereplőket minőségi információval lássa el, ezáltal segítséget nyújtson számukra.
Az Infopont Irodák ügyfélszolgálati jelleggel működnek, tevékenységük magában foglalja a következőket:
- európai uniós, hazai és regionális innovációs források, pályázati lehetőségek felkutatása, információk, gyűjtése, szolgáltatása;
- innovációs projektötletek gyűjtése;
- nemzetközi, hazai és regionális innovációs rendezvényekről (üzletember találkozók, technológia-transzfer börzék, kiállítások, szakvásárok, konferenciák) információk gyűjtése, szolgáltatása;
- a Regionális Innovációs Ügynökség keretében végzett tevékenységekről történő információszolgáltatás;
- a regionális szakértői adatbázis elkészítésében való részvétel;
- kapcsolattartás és információcsere a régióban működő Innovációs Infopont Irodákkal, és egyéb innovációban érdekelt szervezetekkel.
A DA-RIÜ KhE. 2009. januárja óta működteti az Innovációs Információs Irodákat. Az oldalmenü segítségével megtekintheti, a dél-alföldi régióban található irodák elérhetőségeit.
- Innovációs adatbázisok
- Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (2004) Dél-Alföldi Regionális Innovációs Stratégia
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Új Magyarország Fejlesztési Terv
- FVM (2007) Új Magyarország Vidékfejlesztési Program
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Gazdaságfejlesztési Operatív Program
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Dél-Alföldi Operatív Program
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Környezet és Energia Operatív Program
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Közlekedés Operatív Program
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Társadalmi Megújulás Operatív Program
- Magyar Köztársaság Kormánya (2007) Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program
- Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (2007) Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal Intézményi stratégia 2007-2010
- Az Európai Parlament és a Tanács 1982/2006/EK határozata az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007-2013)
- Az Európai Parlament és a Tanács 1906/2006/EK rendelete a hetedik keretprogram (2007–2013) cselekvéseiben a vállalkozások, a kutatóközpontok és az egyetemek részvételére, valamint a kutatási eredmények terjesztésére vonatkozó szabályzat
- Az Európai Parlament és a Tanács 1639/2006/EK határozata a versenyképességi és innovációs keretprogram (2007-2013) létrehozásáról
- 1066/2007. (VIII.29.) Korm. határozat a Kormány 2007-2010-re vonatkozó tudomány-, technológia- és innováció-politikai (TTI) intézkedési tervéről
- A Kormány középtávú (2007-2013) tudomány-, technológia- és innováció-politikai (TTI) stratégiája
Projektek
Ezen az oldalon az Ügynökség lezárult és jelenleg is futó pályázati projektjeiről közlünk információkat.
Hírlevél
A havonta megjelenő hírlevelünkben tájékoztatást illetve összefoglalást kívánunk adni az innováció szférájában elhangzott fontos információkról és megrendezésre került eseményekről.
Akkreditált tanácsadói felület
Ügynökségünk elnyerte az akkreditált tanácsadói címet. Ezen oldalon megtekintheti a választható témákat.
TovábbPublikációk
Ügynökségünk, mint innovációs szervezet lehetőséget nyújt a "A régió innovációs potenciáljának fejlesztése innovatív start-up cégek létrehozásával" című projektek publikálására.
TovábbKapcsolat
Dél-Alföldi Regionális Innovációs Ügynökség
6720 Szeged, Kígyó utca 4.Az Ön böngészője elavult!
Kérem frissítse böngészőjét az oldal hibátlan megjelenítéséhez.Frissítem a böngészőm
- Háttér
Képzések
A DA-RIÜ KhE. tevékenységeinek egyik sarkalatos pontja az innovációs ismeretek terjedésének elősegítése. Ennek érdekében az elkövetkező hónapokban számos rendezvényt szervez a regionális innovációs láncolat szereplői részére.
- Workshop
- Egynapos képzés
- Háromnapos képzés